Změny, které ovlivní nadcházející daňové přiznání
V nadcházejícím daňovém přiznání si poprvé nebude možné odečíst daňovou slevu za umístění dítěte v předškolním zařízení (tzv. školkovné) a daňovou slevu na studenta. Od základu daně už také nebude možné odečíst zaplacené příspěvky odborům a úhradu zkoušky ověřující další vzdělávání.
Daňová sleva na vyživovanou manželku/manžela (platí i pro registrované páry) je využitelná pouze v případě, že daná osoba pečuje o dítě do tří let. Podmínka ročních příjmů do 68 tis. Kč zůstává beze změny.
Vyšší limit pro aplikaci druhého pásma daně
Hranice příjmů pro aplikaci vyšší sazby daně z příjmů se zvýšila. Roční limit odpovídá 36násobku průměrné mzdy, tedy částce 1 676 052 Kč. U zaměstnanců se tímto limitem testuje součet hrubých mezd, u OSVČ jde o roční příjmy po odpočtu výdajů. Měsíčně jde o částku 139 671 Kč.
Vyšší limit příjmů pro daňový bonus
V letošním roce je nutné mít pro vznik nároku na čerpání daňového bonusu vyšší příjmy (ze zaměstnání či podnikání) než loni. Změna vyplývá z růstu minimální mzdy. Daňový bonus může čerpat jeden z rodičů, pokud měl v daném roce příjem ze zaměstnání nebo podnikání minimálně ve výši šestinásobku minimální mzdy, tedy 124 800 Kč.
Zaměstnanci mohou uplatňovat slevu na dítě a tím i daňový bonus už během roku na měsíční bázi. Je ale nutné mít hrubou mzdu vyšší než polovinu minimální mzdy, tedy 10 400 Kč.
Prodloužení výjimky pro vyšší limit na odpočet darů
Prodloužilo se také dočasné navýšení limitu pro odečet bezúplatných plnění od základu daně i pro roky 2024, 2025 a 2026.
Poskytnuté dary je při splnění zákonných podmínek možné odečítat do 30 % od základu daně. Obecně platí, že aby fyzické osoby mohly odečíst dary od základu daně, musí jejich celková hodnota dosáhnout alespoň 1000 Kč nebo přesáhnout 2 % základu daně.
Zdroj: www.mesec.cz